image1 image2 image3 image4

JAK UCZNIOWIE KLAS V DBALI O KLIMAT
W PROJEKCIE EDUKACYJNYM "KLIMATYCZNA KLASA"?

Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Dzieci chronią klimat”

Uczniowie klas piątych szkoły wraz z wychowawczyniami wspólnie realizowali
projekt „Klimatyczna klasa”.
W ramach kampanii zajęli się tematem zwiększającego się śladu węglowego.

Działania były realizowane pod hasłem Środowisko ponad wszystko” i przebiegały w następujących etapach:

Listopad – została uruchomiona zakładka „Klimatyczna klasa” na stronie internetowej naszej szkoły, w której umieszczano wskazówki, pomysły, plakaty, informacje i zdjęcia z przeprowadzonych działań itp. Pozyskano również z nadleśnictwa sadzonki drzewek iglastych i liściastych, które przekazano rodzicom.
Grudzień - dzieci wykonały plakaty promujące postawę ekologiczną oraz niedocenianą wartość - troskę o Ziemię i otaczający nas świat. Młodzi miłośnicy przyrody szczególną uwagę poświęcili problemowi nierozerwalnie związanemu z naszym lokalnym środowiskiem, jakim jest ślad węglowy. Uczniowie poprowadzili również audycję, w której przybliżyli cele projektu „Klimatycznej klasy”. Przypomnieli w niej o radach, jak możemy na co dzień dbać o otaczającą nas przyrodę. Jak ważne jest to, aby być świadomym, wrażliwym, odpowiedzialnymi za środowisko człowiekiem. Wydano również specjalny numer szkolnej gazetki poświęconej temu tematowi. Dzieci opracowały krzyżówki, rebusy itp. 
Styczeń – podczas wywiadówki śródrocznej wszyscy rodzice naszej szkoły zostali zapoznani z ideą realizowanego projektu i otrzymali ulotki. 
Marzec – odbyło się z pszczelarzem. Zwrócił on uwagę na konieczność zachowania środowiska naturalnego w jak najlepszym stanie, ponieważ ma ono wpływ na życie organizmów żywych. 
Odbył się również Gminny Konkurs Literacko – Plastyczny „Środowisko Ponad Wszystko –zwiększający się ślad węglowy”, którego celem było zwiększenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży Gminy Godów w zakresie poprawy jakości ochrony powietrza, wody i gleby oraz kształtowanie i promowanie proekologicznych zachowań dzieci i młodzieży.
W marcu miało również spotkanie z przedstawicielkami powiatowego wydziału ochrony środowiska pod hasłem „Mówimy stop smogowi – chrońmy naszą gminę”. W spotkaniu uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły.
Kwiecień projekt zwieńczyło przedstawienie pt.: Pewnego razu w lesie oraz happening uliczny pod hasłem „Środowisko ponad wszystko”. W wydarzeniach uczestniczyli uczniowie klas piątych oraz reprezentanci poszczególnych klas. Dzień ten został również ogłoszony dniem roweru.

Naszą kampanią zachęcaliśmy wszystkich mieszkańców do podejmowania działań na rzecz poprawy jakości powietrza, wód i gleby oraz do przeciwdziałania zmianom klimatycznym, do zmiany codziennych nawyków na bardziej ekologiczne, odpowiedzialne i pozwalające zachować przyrodę w jak najlepszym stanie dla nas samych i przyszłych pokoleń.

Za ukończenie projektu „Klimatyczna Klasa” uczniowie otrzymali dyplom.

W ramach projektu odbył się ogólnopolski konkurs „Dzieci chronią klimat”.
Nasi uczniowie otrzymali wyróżnienie
za pomysł kampanii, który zachwycił  kreatywnością i oryginalnością.

Nagrodami, które otrzymały klasy za wyróżnienie konkursie są gry karciane, gra planszowa oraz piękna książka „Niesamowity wszechświat”, które z pewnością wykorzystamy podczas godzinach wychowawczych.

Relacje z kampanii społecznych, wyróżnionych w ogólnopolskim konkursie „Dzieci chronią klimat” można przeczytać tutaj: https://www.scenariuszelekcji.edu.pl/aktualnosci/jak-dzieci-chronily-klimat-w-projekcie-klimatyczna-klasa

Realizacja kampanii sprawiła naszym uczniom wiele satysfakcji, podniosła ich samoocenę, świadomość ekologiczną oraz wpłynęła na integrację zespołów klasowych.

                                                                                              Wychowawczynie klas V
                                                                                  Krystyna Kelner, 
                                                                                  Elżbieta Krzysztofczyk – Kosek
                                                                                  Alicja Thomas

 


ABP

Akcja Komputery za tonery

Bezpieczne wakacje

Certyfikat

2019  Szkoła Podstawowej im. Porucznika Pilota Franciszka Surmy w Gołkowicach  globbers joomla templates