image1 image2 image3 image4

Wizyta uczestników programu Comenius
w naszej szkole

 

W dniach od 24 do 30 kwietnia w SP w Gołkowicach odbyła się pierwsza wizyta w ramach projektu Comenius. W sumie mury naszej szkoły odwiedziło 24 nauczycieli z Litwy, Bułgarii, Włoch i Rumunii oraz 8 uczniów ze szkoły z Pontecorvo we Włoszech. Cała szkoła przez kilka tygodni pracowicie  przygotowywała się do tej wizyty. Ze szczególną niecierpliwością swoich kolegów oczekiwali  nasi uczniowie i ich rodziny. Mali Włosi  przez kilka dni mieszkali w domach swoich polskich kolegów, poznając nasz język, kulturę i zwyczaje.

W murach naszej szkoły gości tradycyjnie chlebem i solą powitała uczennica w pięknym, śląskim stroju oraz uczeń w górniczym mundurze.

 


 

Wszyscy uczniowie ustawieni w szpaler witali gości wymachując kolorowymi flagami.

 


 

Ubrani w regionalne stroje uczniowie zaprezentowali regionalne piosenki i tańce ludowe oraz śląską gwarę. Na zakończenie oficjalnego powitania zagrała Gminna Orkiestra Dęta.

 


 

Nauczyciele przez tydzień poznawali sposób funkcjonowania naszej szkoły, dzielili się spostrzeżeniami i doświadczeniami dydaktycznymi. Mieli okazję zwiedzić Gołkowice i sąsiednie miejscowości, obejrzeć zabytkowy kościół w Łaziskach oraz spotkali się z władzami gminy.

 


 

Zabraliśmy również gości do pięknego Krakowa i Wieliczki. Zwiedzili również klasztor cystersów w Rudach i Rybnik.

 


 

Uczniowie brali udział w warsztatach w pracowni ceramicznej w Skrzyszowie oraz spotkali Skarbnika w wodzisławskiej sztolni.  Wszyscy doskonale bawili się podczas integracyjnego ogniska zorganizowanego dla włoskich dzieci i goszczących ich gołkowickich rodzin.

 


 

 

Na zakończenie wizyty uczniowie rozegrali towarzyski mecz piłki nożnej Polska ? Włochy.

 


 

Przy pożegnaniu nie obyło się bez łez. Widać było, że nasi uczniowie bardzo zaprzyjaźnili się z włoskimi dziećmi i doskonale pokonali dzielące ich bariery językowe i kulturowe. Na pocieszenie zostają uczniom e-maile i fakt, że w marcu przyszłego roku nasi uczniowie odwiedzą swoich nowych przyjaciół w Pontecorvo.
Mamy nadzieję, że wizyta w naszej szkole na długo zapadnie naszym gościom w ich pamięci i sercach.

 

ABP

Akcja Komputery za tonery

Bezpieczne wakacje

Certyfikat

2019  Szkoła Podstawowej im. Porucznika Pilota Franciszka Surmy w Gołkowicach  globbers joomla templates