Rok szkolny 2017/2018

 

WYCIECZKA DO CENTRUM REGIONALNEGO W OSINACH

18 i 19 czerwca 2018 r. najmłodsi uczniowie naszej szkoły odwiedzili Centrum Regionalne w Żorach Osinach. Przywitali lato i poznali zwyczaje związane z Nocą Świętojańską. Uczniowie wykonali związane z tematem prace plastyczne, śpiewali i tańczyli.  Odbyło się wiele zabaw: dziewczyny rzucały do rzeki wianki, chłopcy zaś wędkami łowili dla dziewczyn kwiatki. Następnie chłopcy skakali przez przygotowane ognisko, a dziewczyny rzucały wianki do swoich kolegów. Według zwyczaju, kto złapie wianek, ten zostanie wybrankiem serca dziewczyny, do której on należał. Był też czas na tradycyjny posiłek, czyli pyszny świeżutki chleb z domowym smalcem i herbatą. Każdy uczeń w nagrodę za udział w zajęciach otrzymał  książeczkę „Bajtel” – z krzyżówkami i łamigłówkami o Nocy Świętojańskiej.

 

WYCIECZKA DO MURZASICHLE

 

W dniach 22 - 26 maja 2017r. odbyła się pięciodniowa wycieczka uczniów klasy 3a do Murzasichle. Po drodze zatrzymaliśmy się w Rabce, gdzie  mogliśmy  pospacerować wokół tężni oraz po pięknym parku. Czas spędzony na wycieczce wykorzystaliśmy bardzo aktywnie. Na nudę nie było czasu. Korzystając z pogody staraliśmy się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Dzieci  chętnie korzystały ze znajdującego się na terenie ośrodka parku linowego, placu zabaw oraz boiska. Największą atrakcję dla dzieci stanowiły jednak  co wieczorne kąpiele w basenie, gdzie uczniowie mogli również poszaleć na zjeżdżalni lub zregenerować siły w jacuzzi. Podczas licznych spacerów i wycieczek uczniowie poznawali i podziwiali piękną tatrzańską przyrodę. W Zakopanem zwiedziliśmy muzeum Kornela Makuszyńskiego, kościół i cmentarz na Pęksowym Brzyzku oraz Wielką Krokiew. Spacerując po Krupówkach nie mogło zabraknąć oczywiście czasu na zakup  pamiątek. Jak na prawdziwych turystów przystało trzecioklasiści nie zważając na zmienną pogodę bez marudzenia przeszli  Dolinę Kościeliską.
W Murzasichle odwiedziliśmy również Izbę Regionalną, gdzie dzieci z bliska mogły zobaczyć życie górali, posłuchać góralskiej gwary, muzyki i przyśpiewek. Uczniowie uczestniczyli także w lekcji udzielania pierwszej pomocy, podczas której dowiedzieli się jak postępować w nagłych sytuacjach zagrożenia życia. Uczyli się jak prawidłowo wezwać pomoc, zabezpieczyć miejsce zdarzenia, wykonać reanimację czy też unieruchomić złamaną kończynę. Podczas ostatniej tzw. ”zielonej nocy” uczniowie w piżamach zgromadzili się w świetlicy. Pomimo późnej pory dzielnie odpowiadali na pytania dotyczące Tatr, Zakopanego oraz Murzasichle. Na zakończenie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. W piątek rano ze smutkiem pożegnaliśmy Murzasichle. W drodze do domu zatrzymaliśmy się jeszcze w Wadowicach, gdzie zwiedziliśmy dom rodzinny Karola Wojtyły. Całą naszą pięciodniową wycieczkę zakończyliśmy słodką lodowo – kremówkową ucztą na wadowickim rynku. Zadowoleni i pełni wrażeń jeszcze długo będziemy wspominać tą wycieczkę.

 

DZIEŃ ZIEMI W KLASACH I-III

22 kwietnia obchodziliśmy „Dzień Ziemi”. Hasłem kampanii Dzień Ziemi w 2018 r. jest walka z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami. Z tej okazji uczniowie klasy I a wystawili inscenizację ekologiczną „Jak rozweselić Ziemię?”. Mali artyści przypomnieli, jak ważne jest dbanie o naszą planetę, o jej czystość i piękno. Każdy, nawet najmłodsi,  mogą  to robić w swoim najbliższym otoczeniu: Segreguj śmieci! Oszczędzaj wodę, energię elektryczną i papier! Idąc z mamą  na zakupy, weź ze sobą własną torbę, np.: płócienną! Jeśli masz  do pokonania krótki dystans, chodź na piechotę lub jedź rowerem! Zwracaj uwagę innym, gdy śmiecą! Nie wyrzucaj zabawek – pomyśl, komu mogą się przydać!

 

POWIETRZE BEZ ŚMIECI

W klasie I a realizowany jest program edukacyjny „Rodzice i dzieci. Powietrze bez śmieci”. Program skierowany jest do dzieci klas I – III. Wprowadza tematykę powietrza, jego zanieczyszczeń, smogu oraz walki z nimi, jak również radzenia sobie z jego obecnością.
Uczniowie klasy I a poznali właściwości powietrza, poprzez eksperymenty wykazali, że powietrze jest gazem bez koloru, smaku i zapachu, ulega ochłodzeniu i oziębianiu, jest sprężyste. Wykonali lupę czystego powietrza i lupę smogową i obserwowali świat przez obie lupy. Zanieczyszczenie powietrza, smog to wina ludzi i ludzie mogą go zwalczyć. Mali uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób segregować śmieci i co można ponownie wytworzyć z posegregowanych odpadów. Obserwowali doświadczenie, które pokazało w jaki sposób tworzy się smog oraz zdobyli wiedzę na temat szkodliwego wpływu smogu na zdrowie. Wykonali lalki z zaznaczonymi organami (serce, mózg, płuca) tymi, które szczególnie cierpią w kontakcie z zanieczyszczonym powietrzem. Dzieci dowiedziały się również,  co należy, a czego nie wolno robić, gdy jest smog. Wykonały domowy zestaw informatora antysmogowego w postaci niebieskich znaków nakazu i czerwonych znaków zakazu. Obejrzały filmy edukacyjne z udziałem Radka Brzózki.
Własnoręcznie wykonane transparenty antysmogowe, uczniowie zabrali do domu i w ten sposób zamanifestowali przed dorosłymi, że chcą oddychać czystym powietrzem i walczyć ze smogiem!

 

BEZPIECZNIE WITAMY WIOSNĘ

21 marca tradycyjnie, jak co roku, obchodziliśmy w naszej szkole Pierwszy Dzień Wiosny. Tym razem dzień ten przebiegał pod hasłem „BEZPIECZNIE WITAMY WIOSNĘ!”. Dzielnicowy Posterunku Policji w Gołkowicach sierż.szt. Daniel Stencel przypomniał naszym uczniom, o czym należy pamiętać i jak postępować na drodze oraz w jej pobliżu, aby nie stać się ofiarą wypadku drogowego. Mundurowy, angażując dzieci do wspólnej dyskusji omówił z nimi, a potem ćwiczył prawidłowe przechodzenie przez jezdnię, a także poruszanie się drogą, gdzie nie ma chodnika, w różnych sytuacjach i warunkach. Odbyła się również pogadanka na temat bezpiecznego korzystania z Internetu. Dzieci przygotowały i zaprezentowały na ten temat  transparenty z pouczającymi hasłami.

W dalszej części spotkania uczniowie klasy IIIb wystąpili w przedstawieniu „Gdzie jesteś Pani Wiosno?”.  Mali reporterzy wyruszyli na różne szlaki, żeby odnaleźć wiosenne oznaki. Znaleźli pierwszą trawkę, kwiaty i ptaki – na scenę wyfrunęły skowroneczki i bociany. Widzowie trafnie rozwiązywali zagadki o pierwszych wiosennych kwiatach. Reporter dotarł nawet do niedźwiedziej jamy, ale szybko uciekł przed obudzonym niedźwiedziem.

Uczniowie klas I-V  ozdobili szkołę oznakami wiosny, zaprezentowali pokaz mody wagarowicza, mody wiosennej oraz mody odblaskowej. Każda z klas przygotowała taniec lub piosenkę o tematyce wiosennej. Nad bezpiecznym przebiegiem Pierwszego Dnia Wiosny czuwały panie Maria Kiełkowska oraz Katarzyna Krzeszowska.

 

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI KLAS I - III

28 lutego odbył się coroczny "Szkolny konkurs recytatorski" pod hasłem "Szkoła w poezji dziecięcej". Do konkursu przystąpiło 17 uczniów z klas I-III szkoły podstawowej. Wiersze, jak zawsze, były ciekawe i barwnie zaprezentowane. Ocenie podlegały m.in.: opanowanie pamięciowe, interpretacja utworu, tempo recytacji, dykcja i ogólne wrażenie artystyczne. Jury w składzie: Panie Ewa Chmiel, Maria Kiełkowska, Ewelina Baranek oraz Karolina Durka wyłoniło następujących zwycięzców:  

w kategorii klas pierwszych: Kamil Molenda z klasy 1b 
w kategorii klas trzecich: Emilia Kowalczyk z klasy 3a
oraz Wiktoria Mendrela z klasy 3b

Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Zwycięzcy reprezentować będą naszą szkołę 7 marca w gminnym konkursie recytatorskim. Gratulujemy laureatom i życzymy dalszych sukcesów.

 

BAL KARNAWAŁOWY

Bal przebierańców dla klas I-III odbył się 23 stycznia 2018 r. W szkole było bardzo kolorowo, wesoło i bajkowo. Wśród różnokolorowych kostiumów wirowały na balach księżniczki, wróżki, piraci kowboje i wiele innych bajkowych postaci. Prócz tańców i pląsów dzieci brały udział w różnych zabawach i konkursach.Wszyscy świetnie się bawili, o czym świadczą zadowolone i uśmiechnięte buzie.

 

DZIEŃ GÓRNIKA W NASZEJ SZKOLE

"Niech żyje nam górniczy stan"

Dzień Górnika obchodzony na Śląsku na cześć patronki wszystkich górników - Świętej Barbary, przypomina polskiemu społeczeństwu ciężką i niebezpieczną pracę ludzi przy wydobywaniu bogactwa ziemi - węgla kamiennego. Dnia 4 grudnia odbyła się więc w naszej szkole uroczysta akademia z okazji święta górniczego przygotowana przez uczniów klas IIIB i IIIC.  W spotkaniu wzięło udział wielu górników – rodziców i dziadków naszych uczniów. Na początku dyrektor szkoły Waldemar Paszylka serdecznie powitał wszystkich przybyłych gości. Recytując wiersze, śpiewając piosenki, uczniowie umili pobyt górnikom w naszej szkole. Oprócz świetnej zabawy nasi uczniowie mogli podziwiać przybyłych gości w pięknych mundurach górniczych. Na zakończenie wszystkie klasy zaśpiewały górnikom głośne sto lat. Po uroczystości dzieci złożyły życzenia oraz wręczyły własnoręcznie przygotowane laurki. Przybyli goście odwdzięczyli się bardzo hojnie, zasypując dzieci słodkościami. Dzień Górnika upłynął w miłej atmosferze. Wierzymy, że i w przyszłym roku górnicy znów zaszczycą nas swoją obecnością. Pamiętajmy jednak, że zawód górnika, to jeden z najbardziej niebezpiecznych zawodów. Dlatego życzymy Wam Górnicy zawsze spokojnej i bezpiecznej pracy w kopalni - Szczęść Boże!

 

DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ W KLASACH I-III 

21 listopada uczniowie klas I-III włączyli się do światowej akcji Dnia Życzliwości i Pozdrowień. W naszej szkole obchodziliśmy ten dzień poprzez pisanie miłych słów i pozdrowień dla innych uczniów. Na znak życzliwości wszyscy w tym dniu chodzili z przypiętą uśmiechniętą buźką, która przez cały dzień przypominała o życzliwości i uprzejmościRównież na naszych twarzach w tym dniu królował uśmiech. Następnie każda klasa wybrała najżyczliwszą osobę, która w nagrodę otrzymała pamiątkowy dyplom. Na drzwiach sal lekcyjnych pojawiły się tematyczne przysłowia, wierszyki, przypominające o potrzebie codziennego uśmiechania się, obdarowywania innych ciepłymi słowami i przyjaznymi gestami. Dzień stał się doskonałą okazją do okazywania dobroci, koleżeństwa i uprzejmości, a także kulturalnego odnoszenia się do rówieśników i dorosłych.

 

ŚNIADANIE DAJE MOC!

Jak co roku nasza szkoła przystąpiła do programu pt. "ŚNIADANIE DAJE MOC", który ma na celu zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania i uświadomienie dzieciom jak ważną rolę pełni spożywanie śniadania. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. 
8 listopada klasy I-III zorganizowały w klasach wspólne śniadanie. Uczniowie wraz z wychowawcami przygotowali pyszne i zdrowe kanapki. Na stołach znalazły się także owoce, warzywa, soki owocowe oraz płatki i jogurty. Wszyscy z ochotą zjedli własnoręcznie zrobione śniadanie, by mieć siłę na resztę dnia oraz w przyjemny sposób poznać zasady zdrowego odżywiania. Wierzymy, że udział w akcji przyczyni się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości o spożywanie śniadania – w domu i szkole.

 

ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ MARCHEWKI

Już tradycją się stało, że każdego roku w naszej szkole obchodzi swoje święto zdrowy owoc lub warzywo.  Obchody Dnia Marchewki w klasach 1-3 naszej szkoły miały miejsce w środę 18 października. Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do szkoły w ubraniach na których królował kolor pomarańczowy. Głównym celem było jednak  zachęcenie dzieci do spożywania marchwi i ich przetworów jako źródła witamin, jak również wyrabianie nawyku zdrowego odżywiania. Dzień ten dał możliwość skosztowania marchewkowych pyszności i rozkoszowania się ich smakiem. Maluchy chrupały marchewki, piły sok marchewkowy, degustowały surówki przygotowane samodzielnie w klasach oraz ciasto i babeczki marchewkowe, które upiekły mamy. Dzieci uczestniczyły również w konkursach, wykonywały prace plastyczne. Wszystkie nasze działania w tym dniu były związane tematycznie z marchewką. Wszyscy świetnie się bawili i marchewkę polubili.

 

ŚLUBUJĘ BYĆ DOBRYM POLAKIEM...

Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2017/18 tradycyjnie rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Dyrektor szkoły p.Waldemar Paszylka powitał wszystkich przybyłych uczniów, nauczycieli i rodziców. Szczególnie serdecznie powitał najmłodszych uczniów rozpoczynających naukę w naszej szkole. Dyrektor Szkoły życzył wszystkim wielu sukcesów i zadowolenia w nadchodzącym roku szkolnym. Wychowawczyni klasy drugiej – p. Ewa Chmiel wspomniała o bardzo ważnych wydarzeniach historycznych związanych z 1 września. Po krótkiej części artystycznej, na którą złożyły się wiersze i piosenki w wykonaniu klasy drugiej nastąpiła bardzo ważna część dla pierwszoklasistów: uroczyste ślubowanie  i tradycyjne pasowanie na ucznia symbolicznym, wielkim ołówkiem. Czynności tej dokonywała pani w-ce dyrektor Edyta Bebek wraz z wychowawczyniami klas pierwszych: G. Kurpińską i I. Ucher. Pasowanych na uczniów zostało 45 dzieci. Nowi uczniowie naszej szkoły zostali obdarowani przygotowanymi przez rodziców pięknymi rogami obfitości. Uroczystość dostarczyła dzieciom, nauczycielom i rodzicom wielu miłych przeżyć i wzruszeń.

 


 

 

 

ROK SZKOLNY 2016/2017

ROK SZKOLNY 2015/2016

ROK SZKOLNY 2014/2015

ROK SZKOLNY 2013/2014

ROK SZKOLNY 2012/2013

ROK SZKOLNY 2011/2012

2018  Szkoła Podstawowej im. Porucznika Pilota Franciszka Surmy w Gołkowicach  globbers joomla templates