Rok szkolny 2018/2019

 

WYCIECZKA PRZYRODNICZA KLAS II I III

18 października uczniowie klas: IIa, IIb i III odbyli ciekawą wycieczkę dydaktyczną z zakresu edukacji przyrodniczej. Dzieci odwiedziły mieszkańca Gołkowic – hodowcę ciekawych gatunków ptaków i ssaków. Obejrzały różne gatunki papug, gołębi, kur, kaczek, gęsi, a także przepiórki, kanarki, pawie, króliki, świnki morskie i daniele, które cieszyły się największym zainteresowaniem, ponieważ dzieci mogły je samodzielnie karmić marchewkami. Uczniowie dowiedzieli się, co jest pożywieniem zwierząt, jak należy się nimi opiekować, jakie należy zapewnić im schronienie. Podziwiali także puchary, które właściciel zdobył na wystawach zwierząt hodowlanych. Kontakt ze zwierzętami wywarł na dzieciach bardzo pozytywne wrażenia, uświadomił, że chęć posiadania zwierząt wiąże się z wielką odpowiedzialnością oraz ciężką pracą.

 

EDUKACJA PRZYRODNICZA W TERENIE

Organizując zajęcia z edukacji przyrodniczej poza budynkiem szkoły nie tylko dostarczamy uczniom wiedzy teoretycznej, ale pozwalamy im osobiście przeżyć spotkanie z przyrodą. Nauczyciel może wówczas operować konkretem, a nie tylko pojęciami abstrakcyjnymi. Zajęcia tego typu umożliwiają żywy kontakt z naturą, którego wiele dzieci nie ma. Wiadomości zdobyte na tego typu lekcjach zapadają w pamięć na długo bo wynikają z własnych działań, ze sprawdzenia pewnych teorii.
Uczniowie klas drugich realizowali w plenerze temat: Drzewa. Obserwowali drzewa liściaste i iglaste, wskazywali ich cechy charakterystyczne, różnice. Uważnie przyglądali się korze, koronie, liściom i owocom różnych drzew. Starali się rozpoznawać różne gatunki drzew po liściach i owocach. Podsumowaniem zdobytych wiadomości i umiejętności było wykonanie kart obserwacji drzewa, przekalkowanie kory, liści, a także prace plastyczne przedstawiające różne gatunki drzew.

 

WARZYWNE KUKIEŁKI

To, że warzywa i owoce pełne są witamin i warto je zjadać, wiadomo nie od dziś. Ale najmłodsi uczniowie przekonali się, że dary jesieni są świetnym materiałem, z którego można wyczarować prawdziwe cuda. W dniach 4-5 października wszyscy uczniowie klas 1-3 przybyli do szkoły z torbami pełnymi warzyw. Tego dnia dzieci bawiły się w lalkarzy i z przyniesionych produktów wykonały kukiełki. Wykazały się sporą wyobraźnią i pomysłowością. Na wystawach w  klasach oraz na szkolnym korytarzu pojawiły się różne zabawne figury i postacie. Były słonie, sowy, jeże, koguty, węże,  postacie ludzi  i wiele innych. Zajęcia manualne w klasach poprzedzone były pogadankami na temat właściwości zdrowotnych surowych warzyw i owoców. Niektóre dzieci przy okazji z apetytem chrupały marchewkę czy jabłko wyhodowane we własnym ogródku lub przydomowym sadzie.

 

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU W KLASACH I-III

Europejski Tydzień Sportu to inicjatywa Komisji Europejskiej mająca na celu promowanie sportu oraz różnorakich form aktywności fizycznej w całej Europie. Klasy młodsze również zaangażowały się w tą akcję. Obchody rozpoczęliśmy w poniedziałek 23 września od wspólnej „Tanecznej rozgrzewki”. We wtorek klasy 2a, 2b i 3 rywalizowały ze sobą w grze w „Dwa ognie”.  Codziennie odbywała się w klasach gimnastyka śródlekcyjna. Uczniowie wykonali plakaty promujące sport oraz rysowali swoją ulubioną dyscyplinę sportową. W piątek piękna pogoda pozwoliła nam na rozegranie konkurencji sportowych na boisku szkolnym, a także na wyjście na siłownię i plac zabaw. Świętowanie tygodnia sportu zakończyliśmy w piątek 28 września  wspólnymi tańcami i zabawą przy muzyce. Wszystkim uczniom gratulujemy dobrej kondycji sportowej, uczciwej rywalizacji i sportowego zachowania.

 

ŚLUBUJĘ! - PASOWANIE NA UCZNIA

W poniedziałek 3 września 2018 r. uczniowie klas pierwszych naszej szkoły złożyli uroczyste ślubowanie i zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej. Najmłodszych uczniów naszej szkoły oraz ich rodziców powitał Pan Dyrektor Waldemar Paszylka, który życzył wszystkim wielu sukcesów i zadowolenia w nadchodzącym roku szkolnym. 
Po krótkiej części artystycznej, na którą złożyły się wiersze i piosenki w wykonaniu klasy IIb, nastąpiło długo oczekiwane pasowanie. W podniosłym nastroju, przed pocztem flagowym, pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani wicedyrektor Edyta Bebek dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. “Pasuję Cię na ucznia” – mówiła Pani Dyrektor, dotykając kredką – jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Był to niezwykły moment dla uczniów, ich rodziców. Dyplomy z życzeniami wręczyły dzieciom wychowawczynie klas Panie Anita Kurasz i Katarzyna Krzeszowska. Najmilszą chwilą dla dzieci było wręczanie rogów obfitości ufundowanych przez rodziców. 
Do plecaków pierwszoklasistów trafiły w tym dniu zupełnie inne, wyjątkowe zeszyty. Instytut Pamięci Narodowej z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę stworzył projekt „Mój pierwszy zeszyt”. W ramach akcji najmłodsi rozpoczynający naukę otrzymali zeszyty z wizerunkami ojców niepodległości – Józefa Piłsudskiego i Wojciecha Korfantego.Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

 

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

ROK SZKOLNY 2016/2017

ROK SZKOLNY 2015/2016

ROK SZKOLNY 2014/2015

ROK SZKOLNY 2013/2014

ROK SZKOLNY 2012/2013

ROK SZKOLNY 2011/2012

2018  Szkoła Podstawowej im. Porucznika Pilota Franciszka Surmy w Gołkowicach  globbers joomla templates