Rok szkolny 2018/2019

 

TRZECIOKLASIŚCI ZREALIZOWALI PROGRAM
"CZAD I OGIEŃ. OBUDŹ CZUJNOŚĆ" 

Klasa trzecia realizowała program "Czad i ogień. Obudź czujność" pod patronatem Państwowej Straży Pożarnej i Kuratorium Oświaty. Uczniowie dowiedzieli się o potrzebie montowania czujki wykrywającej tlenek węgla, poznali zagrożenia wynikające z zatrucia, dowiedzieli się co jest źródłem wydobywania się tlenku węgla, w jaki sposób zareagować w momencie alarmu.
Zajęcia prowadziła wychowawczyni Ewa Chmiel po przeszkoleniu w KM PSP w Rybniku. Podczas trzech wizyt w klasie strażak, pan Sebastian Bauer, przeprowadził ćwiczenia praktyczne z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, przećwiczył sposób powiadamiania na numer alarmowy poprzez prawdziwą rozmowę ucznia z dyspozytorem, a na zakończenie zajęć wręczył wszystkim trzecioklasistom dyplomy. Uczniowie otrzymali książki do realizacji programu oraz odblaskowe opaski. Zajęcia  na pewno przyczynią się do podniesienia bezpieczeństwa , czujności w okresie grzewczym oraz pozwolą na prawidłową reakcję w momencie zagrożenia.

 

BAL KARNAWAŁOWY KLAS I-III

We wtorek 29 stycznia uczniowie  klas I-III bawili się na dorocznym balu karnawałowym. W tym dniu sala gimnastyczna zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, księżniczek, czarodziejów, kowbojów, policjantów, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Bal poprowadziły panie animatorki, które od pierwszych taktów skocznej muzyki nikomu nie pozwoliły się nudzić. Atmosfera podczas zabawy była fantastyczna. Były korowody, kółeczka, pociągi, wyścigi gąsienic i tańce w parach. Dzieci bawiły się świetnie z Minionkiem, chętnie uczestniczyły w konkursach prowadzonych przez animatorów oraz wychowawczynie. Na pewno tegoroczny bal będzie niezapomniany, a uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego.

 

NIESAMOWITY ŚWIAT HIGIENY JAMY USTNEJ
PROGRAM EDUKACYJNY REALIZOWANY W KLASACH PIERWSZYCH

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły z klas Ia i Ib  zrealizowali projekt "Niesamowity Świat Higieny Jamy Ustnej" w ramach programu edukacyjnego przygotowanego przez Instytut Blend-a-med Oral –B oraz Disney Polska. W projekcie czynnie uczestniczyły nie tylko dzieci, ale  również nauczyciele i rodzice. Najpierw nauczycielki uczące w tych oddziałach odbyły szkolenie, zaś rodzice otrzymali specjalne poradniki, jak pomagać dzieciom w pielęgnacji zębów. 
Dzieci, poprzez udział w ćwiczeniach, doświadczeniach, projekcji filmu dowiedziały się, jak ważne jest dbanie o stan zębów od najmłodszych lat. Poznały prawidłowy sposób szczotkowania zębów. Były również zadania specjalne, między innymi narysowanie swojego dentysty i przejście labiryntu. Uczniowie brali udział w wielu ciekawych doświadczeniach. Eksperyment z jajkiem i pastą do zębów świetnie objaśnił, w jaki sposób pasta chroni szkliwo. Uzbrojeni w tę wiedzę jesteśmy pewni, że nasze uśmiechy zawsze będą promienne! Pierwszaki bardzo chętnie uczestniczyły w proponowanych aktywnościach a na zakończenie otrzymały dyplomy ukończenia kursu.
Jak się dowiadujemy, wiek 6-7 lat to najlepszy czas, aby pomóc dzieciom wykształcić towarzyszące im już przez całe życie pozytywne nawyki dbania o higienę. „Niesamowity świat higieny jamy ustnej” powstał, aby zaangażować dzieci w zajęcia, podczas których zdobędą niezbędną wiedzę na temat higieny jamy ustnej, dbania o zęby, sposobów i częstotliwości prawidłowego szczotkowania zębów oraz przełamania bariery regularnych wizyt stomatologicznych. 

 

ZE SZNUPKIEM BEZPIECZNI W DRODZE

18 grudnia 2018 roku 87 uczniów klas I-III naszej szkoły wzięło udział w ustanowieniu Rekordu Polski w jednoczesnym kolorowaniu Sznupka - policyjnej maskotki -  w ramach akcji: „ZE SZNUPKIEM BEZPIECZNI W DRODZE”. Zmaganiom najmłodszych uczniów naszej szkoły przyglądał się dzielnicowy Posterunku Policyjnego w Gołkowicach mł.asp. Daniel Stencel, który po zakończeniu akcji przypomniał dzieciom, aby obrazki zabrali do domu, po to, aby zawsze przypominały im, jak ważna jest ostrożność na drodze i przestrzeganie zasad ruchu drogowego.
Akcję zorganizowała Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, wspólnie z Centrum Rozwoju Lokalnego z Zawiercia. Najważniejszym celem akcji jest zwiększenie świadomości i poziomu bezpieczeństwa na drodze wśród najmłodszych mieszkańców województwa śląskiego, ale też uświadomienie, że policjant, będący zawsze blisko obywateli, jest otwarty na ich problemy i zawsze służy pomocą. 

 

WYCIECZKA PRZYRODNICZA KLAS II I III

18 października uczniowie klas: IIa, IIb i III odbyli ciekawą wycieczkę dydaktyczną z zakresu edukacji przyrodniczej. Dzieci odwiedziły mieszkańca Gołkowic – hodowcę ciekawych gatunków ptaków i ssaków. Obejrzały różne gatunki papug, gołębi, kur, kaczek, gęsi, a także przepiórki, kanarki, pawie, króliki, świnki morskie i daniele, które cieszyły się największym zainteresowaniem, ponieważ dzieci mogły je samodzielnie karmić marchewkami. Uczniowie dowiedzieli się, co jest pożywieniem zwierząt, jak należy się nimi opiekować, jakie należy zapewnić im schronienie. Podziwiali także puchary, które właściciel zdobył na wystawach zwierząt hodowlanych. Kontakt ze zwierzętami wywarł na dzieciach bardzo pozytywne wrażenia, uświadomił, że chęć posiadania zwierząt wiąże się z wielką odpowiedzialnością oraz ciężką pracą.

 

EDUKACJA PRZYRODNICZA W TERENIE

Organizując zajęcia z edukacji przyrodniczej poza budynkiem szkoły nie tylko dostarczamy uczniom wiedzy teoretycznej, ale pozwalamy im osobiście przeżyć spotkanie z przyrodą. Nauczyciel może wówczas operować konkretem, a nie tylko pojęciami abstrakcyjnymi. Zajęcia tego typu umożliwiają żywy kontakt z naturą, którego wiele dzieci nie ma. Wiadomości zdobyte na tego typu lekcjach zapadają w pamięć na długo bo wynikają z własnych działań, ze sprawdzenia pewnych teorii.
Uczniowie klas drugich realizowali w plenerze temat: Drzewa. Obserwowali drzewa liściaste i iglaste, wskazywali ich cechy charakterystyczne, różnice. Uważnie przyglądali się korze, koronie, liściom i owocom różnych drzew. Starali się rozpoznawać różne gatunki drzew po liściach i owocach. Podsumowaniem zdobytych wiadomości i umiejętności było wykonanie kart obserwacji drzewa, przekalkowanie kory, liści, a także prace plastyczne przedstawiające różne gatunki drzew.

 

WARZYWNE KUKIEŁKI

To, że warzywa i owoce pełne są witamin i warto je zjadać, wiadomo nie od dziś. Ale najmłodsi uczniowie przekonali się, że dary jesieni są świetnym materiałem, z którego można wyczarować prawdziwe cuda. W dniach 4-5 października wszyscy uczniowie klas 1-3 przybyli do szkoły z torbami pełnymi warzyw. Tego dnia dzieci bawiły się w lalkarzy i z przyniesionych produktów wykonały kukiełki. Wykazały się sporą wyobraźnią i pomysłowością. Na wystawach w  klasach oraz na szkolnym korytarzu pojawiły się różne zabawne figury i postacie. Były słonie, sowy, jeże, koguty, węże,  postacie ludzi  i wiele innych. Zajęcia manualne w klasach poprzedzone były pogadankami na temat właściwości zdrowotnych surowych warzyw i owoców. Niektóre dzieci przy okazji z apetytem chrupały marchewkę czy jabłko wyhodowane we własnym ogródku lub przydomowym sadzie.

 

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SPORTU W KLASACH I-III

Europejski Tydzień Sportu to inicjatywa Komisji Europejskiej mająca na celu promowanie sportu oraz różnorakich form aktywności fizycznej w całej Europie. Klasy młodsze również zaangażowały się w tą akcję. Obchody rozpoczęliśmy w poniedziałek 23 września od wspólnej „Tanecznej rozgrzewki”. We wtorek klasy 2a, 2b i 3 rywalizowały ze sobą w grze w „Dwa ognie”.  Codziennie odbywała się w klasach gimnastyka śródlekcyjna. Uczniowie wykonali plakaty promujące sport oraz rysowali swoją ulubioną dyscyplinę sportową. W piątek piękna pogoda pozwoliła nam na rozegranie konkurencji sportowych na boisku szkolnym, a także na wyjście na siłownię i plac zabaw. Świętowanie tygodnia sportu zakończyliśmy w piątek 28 września  wspólnymi tańcami i zabawą przy muzyce. Wszystkim uczniom gratulujemy dobrej kondycji sportowej, uczciwej rywalizacji i sportowego zachowania.

 

ŚLUBUJĘ! - PASOWANIE NA UCZNIA

W poniedziałek 3 września 2018 r. uczniowie klas pierwszych naszej szkoły złożyli uroczyste ślubowanie i zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej. Najmłodszych uczniów naszej szkoły oraz ich rodziców powitał Pan Dyrektor Waldemar Paszylka, który życzył wszystkim wielu sukcesów i zadowolenia w nadchodzącym roku szkolnym. 
Po krótkiej części artystycznej, na którą złożyły się wiersze i piosenki w wykonaniu klasy IIb, nastąpiło długo oczekiwane pasowanie. W podniosłym nastroju, przed pocztem flagowym, pierwszoklasiści ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani wicedyrektor Edyta Bebek dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. “Pasuję Cię na ucznia” – mówiła Pani Dyrektor, dotykając kredką – jak czarodziejską różdżką ramion swoich podopiecznych. Był to niezwykły moment dla uczniów, ich rodziców. Dyplomy z życzeniami wręczyły dzieciom wychowawczynie klas Panie Anita Kurasz i Katarzyna Krzeszowska. Najmilszą chwilą dla dzieci było wręczanie rogów obfitości ufundowanych przez rodziców. 
Do plecaków pierwszoklasistów trafiły w tym dniu zupełnie inne, wyjątkowe zeszyty. Instytut Pamięci Narodowej z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę stworzył projekt „Mój pierwszy zeszyt”. W ramach akcji najmłodsi rozpoczynający naukę otrzymali zeszyty z wizerunkami ojców niepodległości – Józefa Piłsudskiego i Wojciecha Korfantego.Ten dzień na długo zostanie pierwszakom w pamięci.

 

 

ROK SZKOLNY 2017/2018

ROK SZKOLNY 2016/2017

ROK SZKOLNY 2015/2016

ROK SZKOLNY 2014/2015

ROK SZKOLNY 2013/2014

ROK SZKOLNY 2012/2013

ROK SZKOLNY 2011/2012

2019  Szkoła Podstawowej im. Porucznika Pilota Franciszka Surmy w Gołkowicach  globbers joomla templates