PROGRAM "KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ?

Wiosną 2015 roku Szkoła Podstawowa w Gołkowicach rozpoczęła starania aby zakwalifikować się do programu rządowego "Książki naszych marzeń", którego realizacja miała nastąpić  w roku szkolnym 2015/2016.  W  listopadzie 2015 r. szkole zostały przekazane pieniądze na zakup książek do biblioteki szkolnej, w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijania ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych  ( 2713,00 zł ). Za pieniądze z programu biblioteka szkolna kupiła książki, które nie są podręcznikami. Książki te były  wybierane przez uczniów, w wyniku przeprowadzonej ankiety, bowiem  miały to być lektury, którymi autentycznie są zainteresowani, bliskie ich doświadczeniom w poznawaniu i rozumieniu współczesnego świata. Książki te swoją fabułą powinny rozbudzać ciekawość młodego czytelnika otaczającą go rzeczywistością i inspirować do twórczego działania. Zakupy zostały skonsultowane z Gminną Biblioteką Publiczną w Godowie, aby gromadzone zbiory się uzupełniały. 25 listopada 2015 r. na spotkaniu z rodzicami bibliotekarka Teresa Błasiak przybliżyła rodzicom założenia programu ?Książki naszych marzeń?, opowiedziała o zakupionych nowościach oraz poruszyła tematykę wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży. Biblioteka szkolna wzbogaciła się o 154 egzemplarze książek, które oprawiono w folię, wpisano do inwentarza biblioteki i bibliotecznej bazy komputerowej.

Do rąk czytelników trafiły następujące tytuły
(kliknij w link)

W celu propagowania czytelnictwa i nowych książek biblioteki,  w każdej klasie przystąpiono do realizacji projektów czytelniczych.

Projekty są realizowane :
- w klasach I-III - przez wychowawców na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej
- w klasach IV-VI -przez nauczycieli języka polskiego na lekcjach języka polskiego

  • Na lekcjach w klasach I-III wychowawcy  głośno czytają książki lub ich fragmenty oraz powstają klasowe opracowania graficzne do projektu, w formie wybranej przez nauczyciela
  • Na lekcjach języka polskiego w klasach IV-VI uczniowie  głośno czytają książki lub ich fragmenty oraz powstają klasowe opracowania graficzne do projektu, w formie wybranej przez nauczyciela

Na zakończenie realizacji projektów odbędzie się impreza czytelnicza, na której poszczególne klasy zaprezentują swoje projektowe wytwory. Podstawowym rezultatem programu ma być trwałe zainteresowanie młodych ludzi czytaniem. Aby tak się stało muszą doświadczyć przyjemności z czytania, odkryć w nim atrakcyjny sposób zdobywania wiedzy o świecie, rozwijania zdolności i zainteresowań, a także spędzania wolnego czasu.

 

Bibliotekarka Zespołu Szkół w Gołkowicach
Teresa Błasiak

 

 

PODSUMOWANIE PROGRAMU RZĄDOWEGO
?KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ" - IMPREZY CZYTELNICZE

 

            W czwartek 5.05.2016 r. na sali gimnastycznej miała miejsce impreza czytelnicza dla najmłodszych uczniów naszej szkoły, na której uczniowie klas I-III prezentowali projekty stworzone pod opieką swoich wychowawców. Powstawanie projektów poprzedziły lekcje biblioteczne, przeprowadzone w każdej klasie przez szkolną bibliotekarkę, na których zaprezentowano uczniom nowo zakupione książki, czytano fragmenty i zachęcano do wypożyczania. Uczniowie wykonali różnorodne prace plastyczne: ilustracje do książek, projekty okładek, książki ilustrowane, komiksy, kukiełki przedstawiające główne postacie. O wykonanych pracach opowiadali sami autorzy, pokazywali je oraz nawiązywali do książek, na podstawie których powstały ich dzieła. 
 


 W piątek 6.05.2016 r. podobna impreza czytelnicza odbyła się dla klas IV-VI, na której uczniowie pokazywali swoje dzieła,  powstałe pod opieką pań polonistek: plakaty reklamujące wybrane książki, prezentacje komputerowe, filmiki nakręcone samodzielnie przez uczniów. 

Uczniowie chętnie wypożyczają nowo zakupione książki, wzajemnie je sobie polecają, wyłoniły się też tytuły szczególnie pożądane, do których ustawiła się ?kolejka oczekujących?- co bardzo cieszy.

 

 Teresa Błasiak

 

 

 

2019  Szkoła Podstawowej im. Porucznika Pilota Franciszka Surmy w Gołkowicach  globbers joomla templates